Regulamin ćwiczeń z Patofizjologii (Katedra Patofizjologii Zakład Patofizjologii) Wydział Lekarski III rok studiów - rok akademicki 2024/2025
Regulamin ćwiczeń z Patofizjologii w Katedrze Patofizjologii
Wydział Nauk Medycznych III rok studiów - rok akademicki 2024/2025
1) Student ma obowiązek być przygotowanym do uczestnictwa w zajęciach (regulamin studiów rozdz. II, par. 4, pkt 2, podpunkt 1)
2) Zajęcia odbywają się w czterech (tygodniowych) blokach ćwiczeniowych, po dwa w każdym semestrze.
Obowiązujący podręcznik:
3) Zajęcia składają się z części seminaryjnej, w skład której wchodzi prelekcja i sprawdzenie przez prowadzącego nauczyciela akademickiego przygotowania studentów do zajęć oraz części ćwiczeniowej, w której omawiane są przypadki kliniczne, przy udziale studentów, co stanowi podstawę dokonania ocena przygotowania do zajęć.
4) W każdym dniu ćwiczeniowym przed rozpoczęciem zajęć zostanie przeprowadzone sprawdzenie wiedzy studentów w formie pisemnej.
5) Na ocenę z dnia ćwiczeniowego składa się średnia ocen z części pisemnej oraz omawianych przypadków klinicznych. Otrzymanie dwóch ocen niedostatecznych w trakcie 3 dni zajęć, powoduje niedopuszczenie do zaliczenia w I terminie całości materiału, które odbywa się w 4 dniu zajęć (zaliczenie to ma formę odpowiedzi ustnej).
6) Wykłady są prowadzone online, ich tematyka jest uzupełnieniem ćwiczeń, a ich treść będzie wchodzić w zakres zaliczenia bloku ćwiczeniowego oraz egzaminu.
7) Przed przystąpieniem do zaliczenia w II terminie, jeżeli student otrzymał oceny niedostateczne z poszczególnych dni ćwiczeniowych zobowiązany jest do poprawienia ich u osoby prowadzącej te zajęcia lub osoby wyznaczonej przez Kierownika ćwiczeń.
8) Zaliczenie w drugim terminie student musi uzyskać maksymalnie w okresie 3 tygodni od dnia uzyskania oceny niedostatecznej. Po tym terminie zostaje wpisana ocena niedostateczna. Zaliczenie poprawkowe odbywa się u tej tego samego prowadzącego, u którego student otrzymał ocenę niedostateczną.
9) Nieobecność na ćwiczeniach wymaga usprawiedliwienia (w przypadku choroby należy przedstawić - zaświadczenie lekarskie) w możliwie najkrótszym terminie u kierownika ćwiczeń (maksymalnie 5 dni od zakończenia zwolnienia, dostarczone osobiście do sekretariatu lub dokument dostarczony w formie skanu na adres e-mail sekretariatu – sekpatofizjologia@sum.edu.pl) i odrobienia zaległości poprzez obecność na zajęciach z inną grupą ćwiczeniową (regulamin studiów rozdz. II, par. 4, pkt 2, podpunkt 7). Samowolne opuszczenie ćwiczeń traktowane będzie jako nieobecność, w przypadku spóźnienia o możliwości uczestnictwa w ćwiczeniach decyduje osoba prowadząca zajęcia.
10) Na końcu każdego z semestrów odbywa się zaliczenie semestru w formie pisemnej wspólne dla całego roku. Do zaliczenia zostaną dopuszczeni studenci, którzy uzyskali zaliczenia z bloków ćwiczeniowych w odpowiednim semestrze. Osoby, które nie uzyskają zaliczenia w I, II i terminie kolokwium zaliczeniowego z całości materiału nie zostaną dopuszczone do egzaminu w I terminie. II termin kolokwium zaliczeniowego z całości materiału odbędzie się przed II terminem egzaminu, a III termin kolokwium zaliczeniowego z całości materiału przed III terminem egzaminu. Tylko jeżeli student przedstawi zaświadczenie lekarskie usprawiedliwiające jego nieobecność na zaliczeniu semestralnym zostanie mu przywrócony termin zaliczenia, w którym nie uczestniczył.
11) Dopuszczenie do egzaminu w przedterminie:
Za oceny w poszczególnych dniach ćwiczeniowych i zaliczenia bloku oraz zaliczenia semestru studenci otrzymają punkty:
dostateczny (3,0) - 0,5 pkt.;
dość dobry (3,5) - 1 pkt.;
dobry (4,0) -1,5 pkt.;
ponad dobry (4,5) - 2 pkt.;
bardzo dobry (5,0) - 2,5 pkt.
Maksymalnie można otrzymać 45 punktów, do egzaminu w przedterminie zostaną dopuszczeni studenci którzy uzyskają co najmniej 40,5 pkt.
Decyzję o dopuszczeniu studenta do przedterminu podejmuje Kierownik Katedry. Przystąpienie do przedterminu jest dobrowolne. Egzamin w przedterminie ma formę ustną.
12) W sytuacji nieprzewidzianej w powyższym regulaminie, o sposobie zaliczenia przedmiotu (semestru, roku) decyduje Kierownik Katedry.
13) Egzamin we wszystkich trzech terminach składa się ze 100 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Minimum procentowe konieczne do zdania egzaminu wynosi 70%.
14) Egzaminy testowe są przygotowywane i przeprowadzane przez Katedrę Patofizjologii w terminach uzgadnianych ze Starostą Roku. Zastrzeżenia dotyczące treści pytań należy składać do 24 godzin od zakończenia egzaminu. Wniesione zastrzeżenie musi zawierać nazwisko i imię zgłaszającego, grupę, nr pytania, określenie i uzasadnienie. Zastrzeżenia zgłoszone po upływie 24 godzin od zakończenia egzaminu nie będą uwzględniane. Podczas egzaminu testowego obowiązuje zakaz posiadania telefonu komórkowego oraz innego sprzętu elektronicznego, niespełnienie tego zakazu spowoduje zakończenie egzaminu z oceną niedostateczną.
Zakres pytań egzaminacyjnych z Patofizjologii
około 20% wykłady
około 20% zagadnienia do własnego opracowania – treści z podręcznika „Patofizjologia Kliniczna – Podręcznik dla studentów medycyny” nieomawiane w czasie zajęć
około 15% endokrynologia
około 15% kardiologia i układ oddechowy
około 15% układ krwiotwórczy, nerki i układ pokarmowy
około 15% zaburzenia metaboliczne, osteoporoza, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo- zasadowej
15) Miejsce odbywania się zajęć: sale dydaktyczne Zakładu i Katedry Patofizjologii,
16) Miejsce i godziny konsultacji – Kierownik ćwiczeń dr n. med. Dariusz Ciura
Katedra Patofizjologii po wcześniejszym uzgodnieniu z kierownikiem ćwiczeń bądź w czasie dyżuru kierownika dla studentów (wtorek 15:00 -15:45).
Konsultacje oraz sprawy inne do wyjaśnienia z Kierownikiem Katedry odbywają się we wtorki w godzinach 12.30-13.15 po wcześniejszym umówieniu się w sekretariacie lub drogą e-mail.
Konsultacje z pozostałymi nauczycielami akademickimi odbywają się po wcześniejszym umówieniu się drogą e-mail lub w czasie zajęć.
17) Materiały do zajęć: materiały piśmiennicze